Zaječice je velký šachový pojem. Říká se: „Kdo nehrál Zaječice, není šachista“. Letos se koná 50. ročník!!! tohoto významného turnaje šestičlenných družstev starších žáků. Později byl tento turnaj určen jako Mistrovství ČR starších žáků a postupně se přiřadily další turnaje, jako turnaj dvojic pro malé šachisty. Letos náš oddíl má zájem postavit 2 družstva. Věříme, že rodiče nám pomůžou s účastí na tomto turnaji.
Družstvo „A“ Žilavý, Novák, Široký, Rybín, Doležalová, Dolanský
Hodnocení 50. šachových Zaječic
Všechny tři turnaje byly sehrány v Junior Centru Seč ve dnech 2. – 3. 6. 2012, za pořadatelství ŠO TJ Sokol Zaječice. Náš šachový oddíl byl pověřen KM ŠSČR, když zvítězil ve vypsaném konkursu na pořádání M-ČR žákovských družstev v rapid šachu.
Dlouhodobá příprava turnajů byla svěřena osvědčenému řediteli ing.Jiřímu Česenkovi (ředitelem je již 12 let) a Jaroslavu Hájkovi (připravoval již 50. turnaj v řadě). Při turnaji pomáhala většina členů ŠO, jmenuji: Josef Vařejčko, Jiří Hájek, Lukáš Hájek, Pavla Samková, Martin Hromádko s manželkou, dcery ředitele turnaje Martina a Regina Česenkovy a paní Zdeňka Havlová. Šachový materiál ochotně zapůjčil AVE-KONTAKT Pardubice, Lok. Brno a OAZA Praha, ŠK Praha-Smíchov, Štefanydes Polička, Panda Rychnov nad Kněžnou, NŠA Nový Bor. Elektronické šachovnice pro přímý přenos partií pak ŠSČR (9) a BŠS Frýdek-Místek (3).
Turnajů se zúčastnilo 61 šestičlenných týmů žactva, 39 dvojic nejmladších do 10 let a 44 jednotlivců. Ve všech třech turnajích jsme s potěšením konstatovali značný nárůst hrajících. Dále přijelo 236 osob doprovodu, všem jsme zajišťovali stravu a většině i ubytování. Celkem je to 761 osob, což je nový rekord, který chceme překonat při dalším jubileu. Počet diváků odhadujeme na 70, to jsou ti, kteří od pořadatelů nepožadovali žádnou službu. Každoročně je zastupuje ing. František Navrátil z Pardubic.
Jako vzpomínku na první ročník turnaje jsme připravili kulturní program. Od 8,30 to byl koncert skupiny KIESSE NZAMBA při GJR Chrudim. Vystoupili studenti a studentky pod vedením profesorky Ilony Štorkové a zazpívali africké spirituály. Po poslední písni následoval ještě jeden přídavek a potom už bylo zahájeno M-ČR státní hymnou – byla zazpívaná pěti hlasy.
Na zahájení promluvili hosté:
Ing. František Mihulka – místostarosta Zaječic,
Viktor Novotný z Nového Boru – předseda ŠSČR,
Ing. Zdeněk Fiala ze Světlé nad Sázavou – předseda KM ŠSČR.
Josef Šustr za TJ Sokol Zaječice turnaj proslovem nechtěl zdržovat.
Mgr. Ilona Štorková – GJR Chrudim – hovořila již před koncertem.
Vše proběhlo důstojně, pod vlajkou Zaječic na které jsou dvě šachové věže, a pod vlajkou ČR a EU. Přítomní hosté poté obdrželi pamětní medaili.
Následovalo předání pamětních medailí dlouholetým funkcionářům a zároveň účastníkům Zaječic:
ing. Jiří Bielavský, Hradec Králové, 10 účastí, jeden rok též rozhodčí v Zaječicích
Richard Biolek, Grygov, 10 účastí, bývalý předseda TMK ŠSČR
Jiří Daniel, Rychnov nad Kněžnou, 10 účastí, bývalý předseda KM ŠSČR, trenér vítězů 1998, 1999
ing. Evžen Gonsior, Hradec Králové, 6 účastí, simultánka a odhady partií
Ing. Vladimír Hadraba, Teplice, 10 účastí, bývalý předseda KM ŠSČR
Mgr. Miroslav Hurta, Brno, 10 účastí, bývalý předseda KM ŠSČR
Ing. Jaroslav Říha, Říčany, 10 účastí, bývalý předseda KM ŠSČR
Poté obdrželi pamětní medaile přítomní vítězové z let minulých:
Jiří Hájek, Zaječice, vítězné družstvo TJ Sokol Zaječice v roce 1967, 4 body z 5ti na 2. š.
Mgr. Jana Mašková, Svoboda n/Ú, vítězné družstvo ODPM Chrudim v roce 1978, 4,5 bodu z 8mi na 2.š.
Petra Vlasáková, Nasavrky, vítězné družstvo ODPM Chrudim v roce 1978, 8 bodů z 8mi na 6. š.
Druhý den
Marian Sabol, Vysoké Mýto, vítězné družstvo NHKG Ostrava v roce 1980, 9 bodů z 9ti na 4. š.
Na sobotní večer jsme připravili setkání s vedoucími při víně z Boršic u Buchlovic. Poděkování patří ing. Stanislavu Volčíkovi a také všem, kteří něco dobrého upekli. Přes 50 účastníků setkání se svého úkolu zhostilo na výbornou, vše co bylo připravené zkonzumovali.
Další pamětní medaile za 9 a více účastí v Zaječicích na tomto setkání obdrželi:
Ing. Jiří Česenek – Zaječice, František Houška – Polička, Renáta Brožová a Pavel Brož – Světlá nad Sázavou, ing. Stanislav Volčík – Boršice, Ondřej Matějovský Vlašim, Zbigniew Niemiec i Jerzy Laskiewicz – Wroclaw, Jiří Domlátil – Praha, Petr Havelka – Sedůčany, Ivan Kopal a Marek Braun – Liberec, Jiří Kalužný – Údlice, ……..
Jako hlavní rozhodčí při dvoudenním turnaji se opět své úlohy zdatně zhostil FA (FIDE Arbiter) Mgr. Miroslav Hurta z Rajhradu, který také všechny turnaje na svém počítači losoval. Hrací systém, tempo hry, losovací program i kritéria pomocných hodnocení stanovila KM ŠSČR. Dalšími rozhodčími byli: autor tohoto článku, FA Michail Koreček z Prahy a ing. Petr Záruba z Frýdku-Místku (zajištění online přenosu). http://online.chessfm.cz/MCR_st_zaci12/online/online.htm
Tyto partie je možné si stáhnout na: ………………
Jan Paukert z Řevnic mobilizoval stránky www.chess.cz a Mirek Hurta zde po každém kole aktualizoval výsledky a pořadí.
Je třeba poděkovat všem vedoucím výprav, neměli jsme letos vážnější problémy, perfektně byl dodržen časový plán, jen jedny elektronické hodiny postrádáme. Také jako rozhodčí utkání se vedoucí osvědčili. Jako rozhodčí totiž funguje vedoucí „domácího“ družstva, dohromady bylo 100 rozhodčích + 4 hlavní. Nemuseli jsme řešit ani jediný protest proti jejich rozhodnutím. Stejně jako každý rok, zůstalo nám několik kusů oblečení (má ho ředitel turnaje), já mám zase nalezenou peněženku, předám ji příště a finanční částku mohu poslat na účet majitele.
Vedení Junior Centra nám opět zvedlo nájem za sály, letos jsme platili 15.500,-Kč. Potřebují si vydělat na nutné opravy. Stále ale není jasný majitel, nejsou totiž vyřešeny pozemky pod budovami.
Na závěr turnajů jsme nejlepším předali poháry, medaile, diplomy, věcné ceny i peníze v celkové hodnotě přes 40.000,-Kč. Dostalo se na 15 hráčů z turnaje jednotlivců (celkem 7.500,-Kč), všech 66 dětí z turnaje dvojic do 10 let a prvních 25 družstev z M-ČR. Tam cenu dostali všichni hráči i vedoucí. Jen 650 kusů pamětních tužek a 250 kusů skleniček na víno se znakem Zaječic, stály přes 13.000,-Kč. Nový putovní pohár, poháry a medaile z M-ČR předávali Viktor Novotný – předseda ŠSČR a ing. David Kaňovský – reprezentační trenér mládeže. To vše bylo možné jen díky sponzorům:
Omega Plus Chrudim (hlavní sponzor) je dodavatelem informačních technologií. www.omegaplus.cz
RE/MAX K2, ACCORD realitní kancelář, partner při prodeji nemovitostí, ing. Milan Kušta www.re-max.cz/k2
Dopravní stavby Brno, ředitel ing. Vlastimil Chládek. www.dsbrno.cz
Schellex Chrudim, jednatel ing. Jiří Česenek www.schellex.cz
OÚ Zaječice, starosta Róbert Pavlačič http://www.zajecice.cz/
Obec Zaječice, každoročně hradí poháry a medaile, letos i mimořádné akce.
ŠSČR letos poslal dotaci na M-ČR ve výši 10.000,-Kč.
OMEGA Plus OPEN (61 družstev, M-ČR žactva)
http://www.chess-results.com/tnr74370.aspx?lan=5
Turnaj zalouženě vyhrálo a Mistrem ČR se stalo družstvo 2222 ŠK Polabiny Pardubice (trenér Milan Hošek) . Na druhém místě TJ Spartak Vlašim (trenér Ondřej Matějovský), třetí místo uhrál Frýdek-Místek (trenér Pavel Benčo). Zajímavostí je, že pořadí medailí zcela odpovídá nasazení. Také můžeme tipovat, kdo z letošních účastníků „Zaječic“ v dohledné době získá mezinárodní titul.
Bramac OPEN (39 dvojic nar. 2003 a ml.)
http://www.chess-results.com/tnr74369.aspx?lan=5
Nejlepší talenty přivezli trenéři z Polska, vyhrála dvojice MUKS MDK Fabryczna Wroclaw (Janusz Zyla). Druhé místo patří ŠK Duras Brno (Ondřej Strnad) a třetí QCC České Budějovice (Nagy Ladislav).
DS Brno OPEN ( 44 hráčů)
http://www.chess-results.com/tnr74371.aspx?lan=5
Pohár pro vítěze a 1.500,-Kč si odvezl Jan Dočekal, SK Gymnázium a Střední pedagogická škola Znojmo. Hrál výborně, jen název klubu by mohl být kratší. Stejně bodů (7/9) měl druhý Martin Šmajzr – ŠK Ústí nad Orlicí. Pavel Paganík z CHESS Most byl třetí a Nataša Richterová z ŠK Lokomotiva Brno dostala cenu pro nejlepší ženu.
Příští, již 51. ročník šachových Zaječic se bude konat 1. a 2. 6. 2013.
Sledujte stránky, na kterých se postupně objeví pořadí oddílů za posledních 10 let (jen účastníci 50. Zaječic) a pořadí oddílů za všech 50 turnajů dle bodů i dle abecedy:
Dále doporučuji:
a celou řadu krajských a oddílových stránek mám na liště záložek. Potom již stačí jen ťuknout a vím, co je nového ve F-M, V Pardubicích, ve Vlašimi, v Rychnově, v JMŠS, ….
Fotky:
http://sachyznojmo.cz/content/%C5%A1achov%C3%A9-zaje%C4%8Dice-2012
Loňské fotky Marie Filipové:
http://sachypravonin.rajce.idnes.cz/47._Zajecice_-_Sec_-_30.-31.5.2009/#album
Jsou ze 47. šachových Zaječic, letos již tam visí také, adresy zde:
Ohlasy:
Zdravím,
Dobrý den,
Pane Hájku,
Ahoj, na http://www.sachyuo.cz/?p=3942 je článek, kde je sice cca 100 fotek, většina ale zaměřená na ŠK Ústí nad Orlicí, ale jsou tam i jiní. Díky za skvělý turnaj, hrál jsem ho sice poprvé, ale doufám, že ne naposled :-). Martin Šmajzr.
Dobrý den
Dobrý večer,
blahopřeju!! Vidím, že se 50. ročník (úctyhodná tradice) vydařil, 761 účastníků je fantastické číslo.
Dorazily k Vám letáky na Šachový vlak, které jsem posílal po paní Němcové? Snad ano a mohu tak poděkovat za jejich distribuci a propagaci Šachového vlaku. Chtěl jsem Vám v pátek odpoledne nebo v sobotu ráno zavolat, ale pak jsem si uvědomil, že v té organizační horečce bude každá minuta drahá, tak jsem nechtěl rušit. Teď už máte všechno úspěšně zvládnuté, tak se můžu ozvat :-) mějte se hezky, Pavel Matocha.
V Chrudimi 4. 6. 2012 zpracoval: Jaroslav Hájek jhajekcr@gmail.com
Na 51. Šachové Zaječice 1. – 2. 6. 2013 Vás zvu do turnaje DS Brno OPEN, stejně tak další organizátory šachových akcí. Za všechny jmenuji ing. Luboše Kuchynku z Hustopečí.
Pro vyznavače Geocachingu (přihlášení je zdarma) jsem v Zaječicích založil 5 kešulí na počest jubilejního turnaje. Zveřejněny byly ani ne týden předem a již je přes 30 úspěšných nálezů. Vybírám ty logy, které se zmiňují o šachu:
http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=12ff7b33-bbc1-4dd3-85e7-0de0e60cb45d
Hezká kaplička i místo, nález byl dílem okamžiku. Ze série čtvrtá v pořadí. Díky za keš.
Jsme ze Vsetína a když už jsme sem přijeli na 50. šachové Zaječice, tak bylo téměř povinností navštívit tyto keše. Díky za tuto i další ze série.
Poslední ze série, také nás mírně zdrželo váhání nad Jiřím Musilem. Jinak finálka a třešně super. Také jsme ochutnali a hrst dovezli geodcerce, která bojovala na 50. šachových Zaječicích. Mnohokrát děkujeme za celou sérii a tajně doufáme, že zítra se objeví ? Šachové Zaječice – bonus, jinak nám odlov hrozí až asi příští rok. Děkujeme.
Poslední z povedené série, kterou bych nazval Zaječice křížem krážem, což se k tématu i hodí, jako na šachovnici. Indicie doplněny průběžně a u pomníčku trošku nejistoty, ale vyšlo to. Pak zpět na most u kterého jsme již byli, dopočítat a hurá na finálku. Káčátka moc pro krabku nechtěla jelikož třešně v blízkosti byly silnější. Tak nakonec loguji sám a občerstvení po toulkách obcí nemělo chybu. Dík za pozvání do pěkných míst a někdy příště.
Hodnocení našeho vystoupení:
Do Seče jsme přijeli jako první. To už se nám dlouho nestalo. Je to asi i tím, že dáváme přednost mít dostatečnou reservu a předvídat, že se něco může stát i na cestě. Přivítal nás pan Hájek a Česenek. Dostali jsme potřebné vybavení pro družstva a šli jsme se ubytovat. Jsem rád, že všichni naši hráči i doprovod byli spokojeni s ubytováním. Drobnou závadu na jednom pokoji jsme vzali na sebe – Doležalovi, Tůmovi a já. Večer jsme se šli najíst. Zjistili jsme, že otvírají novou pizzerii. Tak jsme vyrazili. Dali nám jídelní lístek a hned jsem měl chuť na polévku dle denní nabídky. Při dotazu se musel číšník dojít zeptat. Přišel a říká „ polévka dle denní nabídky není“ Odpověděl jsme, „ta musí být velmi dobrá“. Pan Doležal vznesl dotaz na špagety. Opět se šel číšník zeptat. Odpověď „dnes špagety nejsou“ Paráda. Skončili jsme než u klasiky, pizza Havaj a další. Večer jsme ještě posedli s kamarády z Humpolce a Prahy v malém baru na hotelu.
Druhý den se dozvídáme nasazení. Jinak úvodní program byl báječný. Kdo tam byl říkal, že se líbil. Naše družstvo „A“ je nasazeno s č. 15!!! A družstvo „B“ s číslem 39. Přehodnocuji cíle. Družstvo „A“ mělo skončit do 20. místa nově do 15. místa. Družstvo „B“ cíl zůstal do 40. místa.
Družstvo „A“ bylo dobře složeno. Ani po turnaji nemám důvod pochybovat o nějaké změně. Postavil jsme to podle ela. Družstvo 5x vyhrálo ( družstva: 45, 30, 8, 21, 10), 2x remizovali (24, 14) a 2x prohráli (9 BŠŠ Frýdek Místek a 2 Vlašim) To byl dobrý výkon, který nás dostal na 10.místo v republice. Je to dosud nejlepší umístění družstva z Tábora v dlouhodobých tabulkách!!! Po loňském 7. místě na MČR družstev mladších žáků je to další historický úspěch našeho oddílu.
Honza Žilavý (elo 1716) hraje 1. desku. To že to bude mít těžké jsme čekali. Honza je hráč, který hraje systémem buď výhra nebo prohra. Remízy skoro nezná. Jeho agresivní styl a dobrý propočet to umožňuje. Měl průměr soupeřů 1861 a získal 3,5 bodu. Hrál na výkon 1729. Měl 4 hráče s elem 2000 a získal 2 body! Zejména závěr turnaje byl na 1.
Lukáš Novák (elo 1683) má největší slabinu v časových tísních. Měl průměr soupeřů 1728 a získal 5,5 bodu. Hrál na výkon 1785!! 1. den byl báječný. 2. den 3x prohrál na čas, škoda, že si tu svoji bilanci pokazil.
Richard Široký (elo 1559). Richard mě stále více překvapuje svým zájmem o šachy a vyspělostí k týmovému duchu. Je to pohodový hráč a přijímá i zodpovědnost. Měl průměr soupeřů 1595 a získal 5,0 bodu. Hrál na výkon 1617! Snad až na partii v 2. kole, prošel turnajem dobře.
Lada Doležalová (elo1555). Lada je naše nejlepší dívka a dokáže překvapit jak pozitivně, tak negativně. Měla průměr soupeřů 1504 a získal 4,0 bodu. Hrála na výkon 1459. Vybrala si slabší chvilku mezi 3-5 kolem. Poté až do konce to bylo zase dobré. Zejména v 7. kole. Připravila a provedla dobrý útok. Měla na vrh, ale situace se jí nějak vymkla. Přestože stála hůř našla i v časové tísni remízový postup a zachránila výhru v zápasu družstva. U této partie jsem si na ní vzpomenul, jak hrála poslední partii na MČR družstev ml. žáků loni proti Durasu Brno.
Lukáš Dolanský (elo 1531). Jedním slovem JISTOTA v družstvu. Měl průměr soupeřů 1439 a získal 8,0 bodů. Hrál na výkon 1769. Všechny porážel až do poslední partie. Tam si to rozdal s Nelou Pýchovou, která do té doby rovněž neztratila. Partie byla vyrovnaná až do koncovky. Tam však odevzdal pěšce zadarmo a ve věžové koncovce mu Nela ukázala, že umí postavit ve věžovce most. Chvilku ho to mrzelo, ale svět se neboří.
Jan Rybín (elo 1396). Trochu jsme se rozhodoval zda vzít do družstva jeho nebo rovnocenného hráče Dana Vlacha. Rozhodla výše ela. Měl průměr soupeřů 1278 a získal 6,0 bodu. Hrál na výkon 1408. Prohrál něž se silnějšími soupeři.
Družstvo „B“ bylo sestaveno z hráčů, kteří měli zájem si zahrát a zúčastnit se této významné akce, podle přísloví „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se“. Nejprve byl záměr, aby někteří hráči partie zapisovali, ale to jsme odložili. Některým by to dělalo velké problémy se soustředěním se na partie. Do družstva jsme zařadili i Michala Dolanského z Kaplice, který ale moc nehraje.
Dominik Šustr (1404) uhrál pouze 2,5 bodu. Slovíčko „pouze je na místě, protože Domča měl min. 2 další partie vyhrané a s výborným časem. Bohužel je dokázal vypustit. Přesto musíme vnímat, že průměr jeho soupeřů (1548) je o více jak 140 bodů vyšší a hrál na výkon 1380, takže velká spokojenost. Když vezmeme hru na 1. šachovnici byl to pro něho „křest ohněm“.
Dan Vlach (1386) průměr soupeřů 1457 a hrál na výkon 1487 při zisku 5,0 bodů! Co víc si přát. Danek je naše výkonová stálice, a jak jsme psal, rozhodoval jsem se zda ho nedám do družstva“A“. Příští rok může v klidu nahradit Richarda, který už nebude moci být v družstvu. Pouze u jedné partie dal remízu, když to mohl hrát dál. Zápas ale byl rozhodnutý. Danek je týmový hráč. Má přehled o družstvu a bude dělat kapitána na nadcházejícím M-ČR družstev ml. žáků.
Jiří Berka (1250) získal 3,5 bodu, průměr soupeřů 1397 a hrál na výkon 1300. Takže vcelku dobré. Jiřík při svých partiích zbytečně hodně sledoval partie svých spoluhráčů a pak do své partie musel hodně koukat až to vyvrcholilo v jedné partii, kdy v lepší pozici spadnul na čas. Za to dostal vyčiněno. Musel jsem mu důrazněji říci, jak má v takových případech postupovat. Jinak se ale snažil být platným členem družstva a to splnil.
Michal Dolanský (1250) získal 3 body, průměr soupeřů 1347 a hrál na výkon 1222. Ten výkon o něčem svědčí. Michal sehrál turnaj zvláštním způsobem – hlavně výrazně nevyrovnaně. Hned v 1. kole porazil elistu cca 1700. v prvních pěti kolech získal 3 body a neměl slabšího soupeře. Pak ale už nevyhrál. Dokázal ztrácet rychle zadarmo dámu a další figurky. Hrál rychle, jeho partie trvala i než 4 minuty (jeho času). Michal si alespoň po dlouhé době zahrál.
Anička Tůmová (1285) průměr soupeřů 1250 získala 5 bodů a hrála na výkon 1293. Takže vyrovnaný výkon. První den udělala 4,5 bodu ze 6 partií to byl výborný výkon a patřila mezi hráče, kteří drželi družstvo. Druhý den tu už byla obrácená mince a to byla velká škoda. Rozhodně měla na víc. Trochu nás trápí tím, že jasné tahy hraje pomalu, stále je promýšlí a dostává se do časovek. Musí určité pasáže hrát rychleji, zejména když dostává nebo má dávat šach a je tam jediná možnost.
Martin Šustr (1250) získal 6,5 bodu při průměru soupeřů 1171 a hrál na výkon 1342! Martina vysoce chválím. Konečně jsem ho neviděl hrát zbrkle, ale u partií to byl jiný Martin než jsem ho znal. Řadu měsíců mu říkám, že když bude hrát pomaleji, výsledky se dostaví. Zde měl názornou ukázku. Patřil k oporám družstva. Všechny slabší soupeře porazil, remizoval s elistou skoro 1500. Pouze se mu 2 partie nevydařili. Řekl si i o místo náhradníka pro M-ČR dr. ml. žáků, ale tam už to asi měnit nebudu. Martin nám bude moci předvést, že to nebyla náhoda a může být příští rok platným členem mladšího družstva.
Družstvo sice cíl nesplnilo být do 40. místa – bylo nasazeno jako 39. a skončilo na 43. Přesto s řadou hráčů a výsledků jsem spokojen.
?xml:namespace>?xml:namespace>